Our Staff

LEADERSHIP TEAM

Mrs Karen Davis (Headteacher, Designated Safeguarding Officer)

Mrs Katherine Cantle (Deputy Headteacher, Designated Safeguarding Manager, SENCo)

Mrs Kathryn Gregory (Assistant Headteacher)

FOUNDATION STAGE TEAM

Mrs Claire Clinkard (Phase Leader)

Miss Michelle Russell

Miss Hayley Giles

TEACHING ASSISTANTS:  Mrs K. Hodkisson, Mrs K. Holden,  Mrs R. Butler, Mrs L Cloet

KEY STAGE 1 (INFANTS) TEAM

Mrs Kathryn Gregory (Phase Leader, Year 1 teacher)

Mrs Julia Coe  (Year 1 teacher)

Mrs Sarah Dempsey (Year 1 teacher)

Mrs Sarah Jagra (Year 2 teacher)

Mrs Gemma Farley (Year 2 teacher)

Miss Eleanor Laxton (Year 2 teacher)

Mrs Chloe Gantzer (Year 1 teacher) - maternity leave

TEACHING ASSISTANTS:  Mrs N. Bye,  Mr B. Baartman, Miss S. Ridgway, Mrs A. Pearson, Mrs J. Downham, Mrs N. Dosova

LOWER KEY STAGE 2 (JUNIORS) TEAM

Mrs Amanda Bennett (Phase Leader, Year 3 teacher)

Mrs Lisa Todd (Year 3 teacher)

Mr Thomas Edwards (Year 3 teacher)

Mrs Rebecca Pass (Year 4 teacher)

Miss Julie Parsons (Year 4 teacher)

TEACHING ASSISTANTS:  Mrs J. Dixon, Miss V. Dickson, Ms A. Croucher, Mrs S. Humphrey, Mrs S. Parker, Mrs R. Richards, Mrs W. McGee

UPPER KEY STAGE 2 (JUNIORS) TEAM

Mrs Lauren Way (Phase Leader, Year 6 teacher)

Miss Anika Jhanji (Year 5 teacher)

Miss Jane Mackie (Year 5 teacher)

Mrs Susan Tait (Year 5 teacher)

Mr Daniel Green (Year 6 teacher)

TEACHING ASSISTANTS: Mrs G. Dorrington, Mrs S. Young , Mrs A Yates

Additional Teachers

Mr Ashley Holden (PE Teacher)

Mrs Louise Titley (Teacher-in-Training)

SPECIALIST SUPPORT TEAM

Mrs W. McGee (Assistant SENCo)

Mrs P. Murray  (Cover Support/Computing)

Mrs L. Maskell (PE)

Mrs A. Yates (Medical pupil support)

Miss N. Chestnutt (SEN)

Mrs L. Furzer (Pupil support)

Mrs A. Doogan (Lunchtime support)

Mrs S. Gamble (Lunchtime support)

Mrs S. Standen (Lunchtime support)

Mrs S. Humphrey ('Drop Off' and 'Stay After School Club' supervisor)

Mr B. Baartman (Playworker)

Mrs A. Pearson (Playworker)

Miss V. Dickson (Playworker)

Mrs L. Pettifer-Hansen (Playworker)

OUR ADMINISTRATION TEAM

Mrs Amanda Harman (School Business Manager)

Mrs Wendy Howe (School Secretary, PA, Admissions)

Mrs Ali Jenkyn (School Officer & Attendance)

Mrs Rachel Clayton (Clerk to Governors)

Mrs Liz de Bell (Governance Admin/Data Protection Officer)

 OUR PREMISES TEAM

Mrs Clare Lawton (Site Controller)

Mrs Laura Strong

Mrs Jane Bull

Miss Leanna Obbard

Mrs Jade Halls